Kontroler stacji

Zgodnie z założeniami, stacja naziemna SP2ZIE ma posiadać przedwzmacniacz antenowy (LNA) wraz z filtrem pasmowym umieszczone przy samej antenie. Wymusza to przełączanie nadawanie / odbiór, gdyż moc nadajnika może zniszczyć przedwzmacniacz. Zdecydowano się też na zastosowanie oddzielnego toru kablowego (kabli koncentrycznych) nadawczego oraz odbiorczego.

 kontroler top 1

Czytaj dalej

Budowa dipleksera 2m / 70cm

Diplekser jest urządzeniem umożliwiającym podłączenie dwu anten z różnych pasm do jednego odbiornika / nadajnika, bądź też na odwrót – dwu nadajników / odbiorników do jednej (wielopasmowej) anteny. Jest to urządzenie pasywne, składające się z dwu filtrów – dolnoprzepustowego oraz górnoprzepustowego z jednym wspólnym wejściem / wyjściem.

 

diplekser

Czytaj dalej

Konstrukcja masztu balastowego

Jednym z założeń projektu było skonstruowanie zapasowej stacji, którą można będzie wywieźć w praktycznie dowolne miejsce i zainstalować w terenie.

Największym elementem takiej stacji jest maszt, który stanowi fizyczny „kręgosłup” stacji. Z racji wymogu mobilności, maszt taki nie może być na stałe związany z podłożem ani z konstrukcją budynku.

Czytaj dalej

Przekaźniki koncentryczne

W praktyce radiowej często zachodzi potrzeba przełączania sygnałów wysokiej częstotliwości. O ile dla sygnałów o niewielkiej amplitudzie można bez trudu to zadanie realizować za pomocą układów elektronicznych (scalone przełączniki w.cz., diody pin itp.) o tyle w wypadku przełączania nadawanie-odbiór, gdzie przełączane sygnały mogą się różnić o nawet 200dB trudno to wykonać w oparciu o przełączniki elektroniczne. W takich przypadkach często stosuje się przekaźniki mechaniczne, gdzie za pomocą elektromagnesu przełączane są styki mechaniczne. Dla stosunkowo niewielkich częstotliwości można stosować tradycyjne przekaźniki, dla wysokich częstotliwości nie zdają one jednak egzaminu. Dla przekaźnika pracującego z sygnałami wysokiej częstotliwości należy wsiąść pod uwagę kilka parametrów a wśród nich: impedancję falową (Zo), tłumienie przenoszenia (Ap), izolacje między portami (tłumienie przesłuchu) (Ai) oraz maksymalną przenoszoną moc dla określonej częstotliwości (Pmax). Z dodatkowych parametrów można wymienić: rodzaj zastosowanych złącz w.cz., napięcie i prąd cewki oraz szybkość przełączania.

Czytaj dalej

Per radio ad astra II - budowa stacji

Koło Naukowe Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE po przeanalizowaniu wyników badań zakłóceń w zakresie częstotliwości 437 MHz dokonał weryfikacji przyjętych rozwiązań projektowych realizowanych w ramach budowy naziemnej stacji do łączności satelitarnej na potrzeby satelity studenckiego PW-Sat3. Wnioski płynące z badań wskazały na konieczność przeniesienia projektowanych stacji w miejsca o niższym poziomie sygnałów niepożądanych oraz zaprojektowania i wykonania rozwiązań umożliwiających zdalne sterowanie stacjami.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2

Przemienniki

Propagacja