• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Kursy i szkolenia

Zapoznaj się z transporderem SART

W naszym klubie możesz zapoznać się z budowa transpondera SART-II firmy Sailor. Nasz egzemplarz został wycofany z eksploatacji z uwagi na upływ jego terminu gwarancji - ale jest kompletny, więc można bez trudu zapoznać się z jego budową wewnętrzną.

 Transponder radarowy SART (Search And Rescue Transponder) powstał w wyniku odpowiedzi na zapotrzebowanie na system lokalizacji rozbitków na morzu oraz naprowadzania jednostek biorących udział w akcji poszukiwawczo - ratowniczej za pomocą istniejących systemów radarowych, używanych w celach nawigacyjnych na pokładach statków, oraz instalowanych na pokładach samolotów SAR. Podczas konstruowania systemu naprowadzania brano pod uwagę następujące założenia:

Czytaj dalej

Po szkolenieu SRC

19 listopada 2011 w szkole żeglarskiej 4WINDS odbyło się szkolenie Radiooperatora Krótkiego Zasięgu w służbie radiokomunikacyjnej morskiej SRC (Short Range Certificate), zorganizowane przez klub SP2ZIE. W szkoleniu wzięli udział zarówno członkowie klubu, jak i inne osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do korzystania z morskiej łączności VHF.

Read More

Kursanci nabyli wiedzę teoretyczną z zakresu procedur łączności morskiej, środków technicznych używanych do alarmowania o niebezpieczeństwie na morzu, w tym systemów GMDSS, DSC, COSPAS-SARSAT, EPIRB, NAVTEX i innych.

Szkolenie przebiegło w miłej, żeglarskiej atmosferze, zawierało również trening praktyczny z użytkowania radiotelefonów morskich i przystawek DSC firmy RAYMARINE. Część kursantów już w poniedziałek 21 listopada przystąpi o godzinie 13.00 do egzaminu państwowego kończącego się uzyskaniem licencji SRC.

Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii.

Klub SP2ZIE organizuje Szkolenie na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC (GMDSS)

 Termin szkolenia SRC to 19 listopada 2011 roku (sobota) godz: 10:00 Zajęcia zaczyna się o 10:00 i trwają do 14:00-15:00 Szkolenie przygotowujące odbędzie się w Gdyni, Al. Jana Pawła II/9 (dawny Skwer Kościuszki) budynek YK "STAL", Gdynia. Termin egzaminu SRC to 21 listopada 2011 godz: 13:00 (poniedziałek) w Szkole Morskiej w Gdyni (ul. Hryniewickiego). Opłatę za szkolenie przygotowujące w kwocie 150 PLN należy wnieść na konto bankowe: Polbank EFG 93234000091040401000014653

Czytaj dalej

Egzamin dla operatorów w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej

 Zapraszamy na egzamin dla operatorów w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, który odbędzie się w dniu 18.06.2011 roku na terenie Akademii Morskiej w Gdyni. Przypominamy, iż zgodnie obowiązującymi przepisami osoby zamierzające przystąpić do egzaminu winny najpóźniej 14 dni przed egzaminem złożyć (przesłać) dokumenty (wniosek i potwierdzenie opłaty)w UKE Delegatura w Gdańsku. Zatem najpóźniej 03.06.2011 roku należy wyłać lub dostarczyć dokumenty do UKE.

 

Zapraszamy kandydatów przystępujacych do egzaminu na spotkanie organizacyjne w dniu 14.06.2011 roku o godz. 19.00 do GCOP w Gdyni przy ul. 3-go Maja

Szkolenie na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC (GMDSS).

Morski Klub Łączności SP2ZIE "Szkuner" wraz ze Szkołą Żeglarska 4winds zapraszają na szkolenie przygotowujące do egzaminu na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC (GMDSS) w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej.
Zajęcia będą przeprowadzone przez doświadczonych nawigatorów i radiooperatorów marynarki handlowej. ZAKRES SZKOLENIA:
 • Obsługa VHF oraz przystawki DSC,
 • System GMDSS,
 • Omówienie pytań i zadań egzaminacyjnych UKE.
 • Omówienie zasad działania i obsługi systemu NAVTEX,
 • Omówienie zasad działania i obsługi radiopławy EPIRB i transpondera radarowego SART

Czytaj dalej

Egzamin państwowy dla kandydatów na operatorów w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej

W dniu 23.10.2010r w Gdyni zostanie przeprowadzony egzamin państwowy dla kandydatów na operatorów w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Egzamin zostanie zorganizowany przez nasz klub (Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE) i odbędzie się na terenie Akademii Morskiej w Gdyni. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne w dniu 12.10.2010r o godz. 18.30, do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3-go Maja 27/31. Na spotkaniu organizatorzy udzielą informacji na temat egzaminu oraz niezbędnych formalności z tym związanych. Ponadto zachęcamy do śledzenia informacji na temat egzaminu zamieszczanych na naszej stronie internetowej, jak i na stronie Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK.

Ostatni egzamin z telegrafii w SP.

W dniu 15.11.2008 roku Morski Klub Łączności SP2ZIE "Szkuner" zorganizował egzamin dla kandydatów na operatorów w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Podjęta inicjatywa pozwoliła kolejnym Koleżankom i Kolegom w liczbie 33 osób uzyskać świadectwa operatorów kl. A, B i D. Egzamin był wyjątkowy o tyle, że był to ostatni w historii SP egzamin w czasie którego egzaminowano z telegrafii. Uczestnikom egzaminu dziękujemy za udział i gratulujemy. Koleżankom i Kolegom którzy wspierali egzaminowanych dziękujemy za przybycie i pomoc. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znów będziemy mogli zorganizować kolejny egzamin. Zdjęcia z egzaminu można znaleźć na www.otpzk.gdansk.pl w zakładce album fotograficzny.

Przemienniki

Propagacja