• ARISS - Amateur Radio on the ISS

    ARISS - Amateur Radio on the ISS

    Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
  • Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
  • Śledzenie ruchu statków - AIS

    Śledzenie ruchu statków - AIS

    Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
  • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Aktualności

Aktualności na Facebooku

Idąc z duchem czasu i wychodząc na przeciw oczekiwaniom internautów uruchomiliśmy naszą stronę na Facebooku, gdzie możecie na bieżąco śledzić nasze aktualne działania i brać czynny udział kontaktując się z nami na naszej stronie. Zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie :

SP2ZIE na Facebooku

Tutaj, na naszej stronie oczywiście nadal znajdziecie informacje o naszych projektach, prowadzonej działąności naukowej, szkoleniowej, o naszych wyprawach i aktywności radiowej, które będziemy zamieszczali w mairę ich realizacji.

Zmiany na stronie

Od dzisiaj na stronie naszego klubu pojawiły się istotne zmiany. W pewnym sensie można powiedzieć, że strona powstała od nowa, ponieważ do jej działania został użyty system zarządzania treścią. Zmiany te spowodowane są w pierwszej kolejności wymogami bezpieczeństwa. Stary system od dłuższego czasu nie posiadał już wsparcia ani dostępnych poprawek zabezpieczeń, podobnie jak i użyte do budowy strony komponenty firm trzecich.

Czytaj dalej

Anteny ... znów anteny ...

Czym byłoby radio bez anteny.... nawet najlepszy odbiornik bez anteny nie jest wart...

Te i inne głębokie prawdy ;-) przyświecały nam w tym roku podczas pierwszych wiosennych prac antenowych.

Na pierwszy ogień poszła nasza A4S. Jako, że jest  na stałe zamontowana na jednym z naszych masztów konieczny był jej demontaż i opuszczenie na poziom dachu. Potem już „tylko" przegląd, konserwacja i rozbudowa o pasmo 7MHz. Na koniec ponowne windowanie anteny 10 metrów w górę. Teraz antena zapewnia nam doskonały odbiór na czterech podstawowych pasmach KF, a zdjęcia z tej operacji możecie obejrzeć w galerii.

Doszliśmy również do wniosku, że czas zaistnieć na paśmie 1,8 Mhz, a co za tym idzie zrodziła się potrzeba budowy nowej anteny. Jako, że długość fali w tym paśmie wynosi 160m to dipol półfalowy ma każde ramię o długości bagatela 40m. Taka rozpiętość jest więc nie tylko wyzwaniem pod względem konstrukcyjnym (odpowiednio wytrzymałe materiały, a do tego możliwie lekkie) ale również lokalizacyjnym. Mimo, że nasz budynek ma ponad 11 pięter, a odległości między budynkami akademików są dość znaczne, to okazało się, że zawieszenie anteny nie jest tak łatwe jak początkowo liczyliśmy.

Czytaj dalej

SP2ZIE Team w POLSA

W dniu 10.02.2016 roku zostaliśmy zaproszeni do Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) przez jej Wice Prezesa prof. Marka Moszyńskiego. Wizyta została zainicjowana przez gdańskie środowisko miłośników kosmosu, którzy zaszczepili przedstawicieli POLSA informacjami o projektach realizowanych przez Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE na polu eksploracji kosmosu.

Korzystając z okazji przedstawiliśmy nasze dotychczasowe osiągnięcia w zakresie łączności satelitarnej i kosmicznej. Zapoznaliśmy przedstawicieli POLSA z projektem ARISS, projektem nasłuchu sond kosmicznych, projektem budowy naziemnej stacji do łączności satelitarnych połączonej z laboratorium na potrzeby programu studiów inżynierskich. Opowiedzieliśmy o zaangażowaniu w programach ZNEK, Genso, PW-Sat oraz GAM. Przedstawiliśmy możliwości płynące z wykorzystania satelitów amatorskich, misji balonowych, a także sieci stacji radioamatorskich. Podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami ze współpracy z NASA, ESA, ARISS, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak również z radioamatorami w Polsce i za granicą. Zaprezentowane wyniki naszych projektów zostały przejęte z ogromnym zainteresowaniem, a także ze sporym zaskoczeniem. Przedstawiciele POLSA nie ukrywali, iż tak znaczne osiągnięcia tak niewielkiej grupy entuzjastów mogą budzić tylko podziw. Członkowie koła przedstawili również nasze nowe projekty na polu łączności satelitarnej i kosmicznej. Propozycje przedstawione przez Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE zostały również przyjęte ze sporym zainteresowaniem. Nie wykluczono dalszej współpracy i wspólnej realizacji niektórych projektów. Należy podkreślić, iż spotkanie przebiegło w niezwykle przyjaznej atmosferze i daje podstawy przypuszczać, że nie była to nasza ostatnia wizyta w Polskiej Agencji Kosmicznej. Z tego miejsca składamy również serdeczne wyrazy wdzięczności dla Pana prof. Marka Moszyńskiego za zaproszenie.

Gdynia Game Festival 2015

Na koniec roku 2015 otrzymaliśmy zaproszenie na Gdynia Game Festival 2015. Początkowo byliśmy sceptyczni, gdyż mało przekonujący wydawał nam się udział w imprezie poświęconej grom komputerowym. Jak się jednak okazało Gdynia Game Festival to szyld, za którym kryją się trzy dni niezwykle ciekawych pokazów, konferencji i prezentacji traktujących o innowacyjności. Poczuliśmy, że to coś dla nas, zaś nasze mobilne stanowisko do łączności satelitarnych może być atrakcyjnym punktem tej imprezy. Nie myliliśmy się. Nasze stanowisko i przygotowana prezentacja wzbudziły spore zainteresowanie zarówno gości, jak i organizatorów. W czasie prezentacji przedstawiliśmy realizowane i planowane przez nas projekty (ARISS, nasłuchy sond kosmicznych, GENSO, PIRAD). Dużym zainteresowaniem cieszyły się również symulacje śledzenia obiektów wykonywane z wykorzystaniem zestawu anten (X- Quod 70cm i LPDA) na rotorze Az-El sterowanych przy pomocy programu Orbitron. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zostaniemy zaproszeni.

Zdjęcia z tej imprezy znajdziecie w naszej galerii.

Konferencja Kół Naukowych 2015

Koło Naukowe „Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE” Akademii Morskiej w od początku działalności podejmuje działania mające na celu poszerzanie horyzontów wiedzy, rozwijanie prac badawczych i konstrukcyjnych oraz doskonalenie umiejętności w służbie radiokomunikacyjnej oraz morskiej. Powyższe w wydatny sposób przyczynia się do podnoszenia poziomu kwalifikacji zawodowych studentów oraz przyczynia się do zwiększenia osiągnięć naukowych na polu radioelektroniki, co pozytywnie wpływa na promocję Akademii Morskiej w Gdyni w Polsce i za granicą.

Łączność kosmiczna, działalność konstruktorska oraz szkolenie … te i inne aspekty naszej działalności przedstawiliśmy Koleżankom i Kolegom z kół naukowych, biorących udział w Konferencji. Największe zainteresowanie wzbudziły nasze osiągnięcia w programie ARISS oraz metody ich finansowania.

Mamy nadzieję, że znów spotkamy się w przyszłym roku i Konferencja Kół Naukowych stanie się stałym punktem w kalendarzu uczelnianym.

 

Zdjęcia z Konferencji znajdziecie w naszej galerii.

Studia techniczne - kampania promocyjna 2014

Po raz kolejny zachęcaliśmy absolwentów szkół średnich do studiów technicznych oczywiście ze wskazaniem na Akademię Morską. Podobnie jak w latach poprzednich uczestniczyliśmy w kampanii promocyjnej kierunków matematycznych, technicznych i przyrodniczych, w ramach której w dniu 20.11.2014 roku odbyło się spotkanie akademickie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych na terenie Akademii Morskiej w Gdyni.

Utartym już zwyczajem prezentowaliśmy mobilną stację naziemną do łączności satelitarnych, zaś w tle prezentowaliśmy odsłuchy z Trójmiejskich przemienników oraz łączności z pasm morskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się kierowanie zestawem anten, które podążały za wybranym obiektem przestrzeni kosmicznej.

Mamy nadzieję, że i tym razem przyczyniliśmy się do wzmożenia zainteresowania kierunkami technicznymi oraz samą Akademią Morską w Gdyni. Więcej zdjęć z tej imprezy znajdziecie w naszej galerii.

Anteny... anteny ...

Rok 2014 stoi pod znakiem aktywności radiowej (aktywności w naszym rozumieniu;-), czyli kilka łączności i dalsze eksperymenty). Dlatego podjęliśmy decyzję o odbudowie anteny drutowej na niskie pasma fal krótkich. Po dyskusjach wybór tym razem padł na antenę typu WINDOM. Po kilku podejściach do terminów montażu w końcu w dniu 18.09.2014 roku zabraliśmy się za montowanie anteny. Podobnie jak wcześniej skorzystaliśmy z przestrzeni pomiędzy dwoma 11 piętrowymi akademikami. Antena została wyposażona w jedno kilowatowy balun oraz nowy fider. Pomiary wykonane po zawieszeniu anteny wykazały jej daleko idącą kompromisowość, nie mniej interesujące nas niskie pasma uzyskały zadowalający SWR.

O skuteczności anteny będziemy mogli przekonać się w czasie zawodów CQ WW RTTY 2014, w których start został zaplanowany przy okazji montażu anteny. Zdjęcia z prac montażowych można zobaczyć w naszej galerii.

Dni Otwarte 2014

Po raz kolejny nasze koło promowało Akademię Morską w czasie dni otwartych. W dniu 4 kwietnia 2014 roku w budynku głównym rozłożyliśmy nasz sprzęt i opowiadaliśmy osobom zainteresowanym podjęciem studiów na Akademii Morskiej w Gdyni o uczelni. Prezentowaliśmy mobilny zestaw do łączności satelitarnej w paśmie 2m i 70 cm, zestaw systemu AIS, czyli automatycznej identyfikacji statków, a także można było obejrzeć film z przebiegu jednej z przeprowadzonych przez członków koła łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) w ramach programu ARISS.

Osoby zainteresowane podjęciem studiów na Akademii Morskiej z dużym zaciekawieniem obserwowały ruchy anten śledzących obiekty satelitarne, przy okazji pytając o tajniki studiowania oraz o życie studenckie. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również wyśmienite ... krówki ;-) dostarczone przez Biuro Promocji.

Mamy nadzieję, że kolejne dni otwarte i uchylanie przyszłym studentom rąbka tajemnicy z życia uczelni przyczyni się do wzmożenia zainteresowania Akademią Morską w Gdyni

Więcej zdjęć z tej imprezy znajdziecie w naszej galerii.

Dlaczego warto wybrać studia techniczne?

Morski Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE 05 listopada 2013 wystawił stanowisko w ramach imprezy „Dlaczego warto wybrać studia techniczne?”. Organizatorem imprezy była Akademia Morska Gdynia a jej celem było zachęcenie młodzieży ponad gimnazjalnej do wyboru studiów technicznych. W ramach licznych atrakcji przewidziano między innymi zwiedzanie stoisk, przygotowanych przez uczelnie techniczne i ich poszczególne wydziały i jednostki. Klub SP2ZIE został poproszony o zaprezentowanie sprzętu radioamatorskiego używanego przy łącznościach ARISS.
Przedstawiliśmy radiotelefon Yaesu ft-847 oraz zestaw anten X-Quad marki WiMo na rotorze RAS firmy SPID Elektronik. Obracające się w dwu płaszczyznach kierunkowe anteny oraz film nagrany podczas przeprowadzonej przez klub łączności w ramach programu ARISS wzbudzały zainteresowanie. Temperatura na naszym stanowisku (jak widać na załączonym zdjęciu) była bacznie obserwowana przez zazdrosnych członków wydziału mechanicznego wystawiających się „po sąsiedzku” ;-) .


Przemienniki

Propagacja