• ARISS - Amateur Radio on the ISS

    ARISS - Amateur Radio on the ISS

    Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
  • Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
  • Śledzenie ruchu statków - AIS

    Śledzenie ruchu statków - AIS

    Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
  • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

O nas

O nas

Witamy serdecznie na stronach serwisu internetowego klubu krótkofalarskiego SP2ZIE "Szkuner" z Gdyni.

  Jeśli jesteś krótkofalowcem to zapewne trafiłeś tutaj nie przypadkowo i poniższe wyjaśnienia nie są Ci zupełnie obce. Natomiast, jeśli jesteś tutaj gdyż szukasz informacji i kontaktu, albo zupełnie przypadkowo i nie za dużo wiesz, o krótkofalarstwie, gorąco zachęcamy do przeczytania poniższego wprowadzenia oraz zapoznania się z treścią całego serwisu. Na wstępie, co kryje się pod hasłem "krótkofalarstwo" wg. internetowej encyklopedii WIKIPEDIA.PL®.

  "Krótkofalarstwo (ang. ham radio, Amateur Radio - radiowa służba amatorska) - hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wielu pasmach radiowych - od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie aż do mikrofal przez krótkofalowców przy pomocy radiostacji z innymi krótkofalowcami, potwierdzaniu łączności za pomocą karty QSL, uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich, jak również konstruowaniu urządzeń radiowych i antenowych do nawiązywania łączności. Osobną grupę krótkofalowców stanowią nasłuchowcy (SWL)."

  Krótkofalarstwo to nie tylko to, co zostało opisane powyżej. Nasze hobby to specyficzne i elitarne zajęcie, chyba jedyne spośród wielu innych na całym świecie, od którego tak wiele dzisiaj zależy, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
To właśnie pierwsza żarówka wynaleziona przez Thomasa A. Edison'a w 1879 roku, to pierwsza lampa (dioda) zbudowana przez Johna Ambrose Fleming'a w 1904 roku, to pierwsza lampa elektronowa (trioda) zbudowana przez Lee de Forest'a w 1906 roku no i radio zbudowane przez Guglielmo Marconiego w 1894 roku oraz czasy jego dynamicznego rozwoju dały początek wszystkim innym dziedzinom elektroniki, telewizji, informatyki, astronautyki, medycyny i wielu innych dziedzin naszego życia. Każdy z nas, kto posiada telefon komórkowy i z niego korzysta, poniekąd jest krótkofalowcem, gdyż komórka jest niczym innym jak zminiaturyzowaną radiostacją specjalistyczną pracującą w zakresie fal mikrofalowych.
Wśród rzeszy ponad miliona aktywnych krótkofalowców na całym świecie są światowej klasy naukowcy, nawet laureaci nagrody Nobla, astronauci, lekarze, fizycy i chemicy, informatycy, politycy oraz nawet monarchowie. To krótkofalowcy dali początek wielu dzisiejszym wynalazkom, to krótkofalowcy wchodzą jako pierwsi w nowe coraz wyższe wycinki widma elektromagnetycznego, sprawdzają ich przydatność nie tylko do radiowych celów.

  Klub SP2ZIE związany jest bardzo blisko z morzem, wychowaniem morskim i Uniwersytetem Morskim w Gdyni (wcześniej WSM i AM), stąd też wywodzi się nazwa naszego klubu "Szkuner", jaką klub otrzymał przed laty. Pomieszczenia klubowe znajdują się na ostatnim piętrze jednego z domów studenckich UM w Gdyni. Członkami naszego klubu są absolwenci Wyższej Szkoły Morskiej, Akademii Morskiej w Gdyni a obecnie również absolwenci i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale i Ty możesz do nas dołączyć, jak to zrobić dowiesz się więcej w dziale "członkowie". Członkowie naszego klubu są jednocześnie członkami Koła Naukowego Radioelektroniki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
  Jako klub nie jesteśmy liderami w ilości przeprowadzonych łączności radiowych, lecz staramy się być liderem w ich jakości. To nasz klub we współpracy z Naukowym Kołem Radioelektroniki Akademii Morskiej w Gdyni, w pazdzierniku 2004 roku przeprowadził pierwszą łączność radioamatorską z astronautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach programu ARISS, poprzedzoną dwuletnim etapem przygotowań.
Od tego też czasu nasz klub zaczął specjalizować się w technikach łączności via satelity, choć w innych dziedzinach naszego hobby rónież staramy się nie pozostawać w tyle, o czym dowiesz się więcej w dziele "projekty".

  Jesteśmy pasjonatami, chłonnymi wiedzy i nowych technicznych wrażeń.

 Jak przystało na dobrych krótkofalowców, nie zaniedbujemy fal krótkich, znajdujemy każdą dobrą okazję aby być aktywnym na falach eteru przy okazji różnych uroczystości, jako klub czy też indywidulanie jako członkowie naszego klubu.

  Oto znaki okolicznościowe pod którymi można było nas usłyszeć na falach eteru w przeszłości:

 

 
I Ty możesz realizować sowje pasje z nami, zapraszamy.


Przemienniki

Propagacja