• ARISS - Amateur Radio on the ISS

    ARISS - Amateur Radio on the ISS

    Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
  • Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
  • Śledzenie ruchu statków - AIS

    Śledzenie ruchu statków - AIS

    Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
  • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Projekty

Satelita Es'hail 2

 

W listopadzie 2018 roku na orbitę wystrzelony został geostacjonarny satelita Es’hail 2. Satelita został skonstruowany przez firmę Mitsubishi Electric na zlecenie rządu Kataru przy udziale Niemieckiego oddziału AMSAT. Poza dostarczaniem sygnału telewizji cyfrowej na sputniku znajduje się również liniowy przekaźnik amatorski. Umożliwia on nawiązywanie dwukierunkowej łączności przez radioamatorów z blisko połowy globu i w nomenklaturze amatorskiej otrzymał nazwę Qatar-OSCAR-100. Przekaźnik przeznaczony jest dla transmisji wąskopasmowych (takich jak SSB, CW, SSTV, PSK itp.) oraz szerokopasmowych transmisji cyfrowej telewizji amatorskich. Transponder wąskopasmowy przekazuje pasmo 2400,0MHz do 24000,3MHz, do dyspozycji radioamatorów jest około 250kHz, czyli tylko nieco mniej ile w paśmie 80m (3,5MHz-3,8MHz), umożliwia więc równoczesną pracę wielu stacji.

 

 footprint

Czytaj dalej

Stacja systemu SR0WX - v2017

Sieć stacji SR0WX ma za zadanie nadawanie lokalnych komunikatów radiowych zawierających informacje pogodowe i środowiskowe oraz innych ostrzeżeń na terenie całego kraju na zunifikowanej częstotliwości 144,950MHz w ramach służby radioamatorskiej. W roku 2017 podjęliśmy próbę zbudowania nowej wersji stacji systemy SR0WX.

 pict1pict2

 

Czytaj dalej

Budowa stacji systemu SR0WX

Obecnie z siedziby klubu pracuje stacja systemu SR0WX.

Stacja ta, podaje tekstem bierzącą oraz prognozowaną pogodę oraz inne wybrane warunki dla naszego regionu na częstotliwości 144.950MHz (FM). Komunikaty podawane są co około 15 minut.

Porgramowo stację przygotował i oprogramował Paweł SQ2IPS. Szczegóły programu oraz kod można uzyskać na stronie https://github.com/sq2ips/sr0wx . Kod został mocno zmienony i unowocześniony w stosunku do orginalnego kodu systemu SR0WX. Dodane zostały też nowe moduły pozwalające na rozszerzenie spektrum komunikatów.

Sprzętowo stacja oparta jest o Rapberry Pi 3B pracujące pod kontrolą systemu Linux. Nadajnik stanowi radiotelefon Motorola GM350. Antena Diamond X-300 na szycie około 4m masztu zamontowana jest na budynku Akademika, w którym mieści się siedziba klubu.

 

 

A tak o ówczesnej stacji pisaliśmy przeszło 10 lat temu...

W klubie trwają przygotowania do uruchomienia stacji nadającej fonią komunikaty pogodowe działającą w ramach systemu SR0WX.

Sprzęt w części został już przygotowany i skonfigurowany.

W chwili obecnej sprzęt składa się z:

  • Zasilacza: popularnego zasilacza 12V z XBox-a Microsoft DPSN-216BB-1A(pozbawiony plastikowej obudowy)
  • Transceivera: Talco ER16 (moc nadajnika około 10W) przestrojone na 144,950MHz
  • Komputera: Terminal WYSE V90 z systemem Linux

Wymienione wyżej elementy zostały upakowane w aluminiowej obudowie typu rack. Wyjście karty dźwiękowej terminala połączone jest z wejściem mikrofonowym radiotelefonu, sterowanie nadawaniem realizowane jest zaś przy pomocy zmiany stanu na liniach CTS/RTS portu szeregowego.

Sprzęt został dość ciasno upakowany w środku obudowy, dlatego też konieczne było wymuszenie wentylacji przez zainstalowanie wentylatora na tylnej ściance obudowy. W obudowie zostało przewidziane miejsce na jeszcze jeden mały radiotelefon (z pasma CB).

Wkrótce przewidujemy testowe uruchomienie stacji z siedziby klubu.

 

Zdjęcia terminala oraz radia:

Przemienniki SR2UVG, SR2GS i SR2GT

 

Z przyjemnością informujemy, że w naszym klubie powstaje zespół przemienników cyfrowych i analogowych FM, przeznaczony dla użytku przez szerokie grono krótkofalowców z Trójmiasta i okolic.

 Zestaw urządzeń po zainstalowaniu w docelowej lokalizacji tj. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Chwaszczyno, należące do TP Emitel, zapewni łączność w pasmach 2m i 70cm na dużym obszarze i umożliwi mieszkańcom Trójmiasta i okolic dostęp do cyfrowej sieci D-Star. Nasz klub został wybrany ze względu na dostępność miejsca, stały dostęp do Internetu i wysoko usytuowane maszty antenowe. Jest już niejako tradycją, że klub SP2ZIE jest poligonem doświadczalnym dla nowo budowanych przemienników. W tym samym miejscu były uruchamiane i testowane przemienniki SR2Z, SR2C, SR2GA, SR2OK (ex SR2SB). W chwili obecnej z naszych klubowych anten pracuje jednocześnie siedem stacji automatycznych. Jest to dla klubu spore wyzwanie organizacyjne, między innymi z powodu wysokiego natężenia hałasu wytwarzanego przez pracującą aparaturę. Do momentu zakończenia prób i zainstalowania przemienników w docelowych lokalizacjach praktycznie niemożliwa jest normalna praca na radiostacji klubowej.

 

Inicjatorem i głównym wykonawcą projektu jest Michał SP2XDM. Sprzet do pracy w cyfrowej sieci D-Star przekazała firma ICOM Polska Sp. z o.o. Bloki przemienników analogowych oraz pozostałe elementy zostały zakupione ze środków własnych kolegów będących członkami naszego klubu: SP2XDM, SP2HQY, SQ4AFR, SP2GPU, SQ2KL. Nie obyło się również  bez wsparcia sponsorów - krótkofalowców, pasjonatów radiokomunikacji i zaprzyjaźnionych instytucji. Wartym uwagi jest fakt, iż duże zainteresowanie i zaangażowanie w projekt wykazują osoby z odległych krańców Polski, zwłąszcza z piątego i siódmego okręgu.

 Pozyskanie lokalizacji na obiekcie RTCN Chwaszczyno było możłiwe dzięki ramowej umowie o pratnerstwie pomiędzy PZK a TP Emitel. Pomorski Oddział Terenowy PZK jest zarówno beneficjentem darowizn przekazanych na cel budowy tych przemienników, jak i podmiotem reprezentującym nasze interesy przed instytucjami, sponsorami i urzędami administracji państwowej.

 Montaż przemienników na profesjonalnym obiekcie, z zachowaniem wymaganych standardów jest dla nas nie lada wyzwaniem. Obecnie trwają prace przygotowawcze. Gromadzimy również środki na zakup anten, materiałów montażowych i brakujących podzespołów. Mamy nadzieję, że do wiosny uda się pozyskać wystarczające środki finansowe i zgromadzić niezbędne materiały a także zdobyć deklarację od osób, które w czynie społecznym pomogą wykonać prace montażowe.

 Aktualne informacje o budowanych przemiennikach znajdują się na stronach:

SR2Z - 2m Przemiennik Gdyński

W roku 2005 klub nasz sfinansował, zbudował i zainstalował na jednym z 10 piętrowych budynków w Gdyni Witominie nowy 2m przemiennik VHF. W związku z zakłóceniami pochodzącymi od anten nadawczych pracującego w sąsiedztwie nadajnika Radio-Maryja w dniu 21.10.2007 roku przemiennik SR2Z został przeniesiony z Gdyni Witomino do miejscowości Pomieczyno (Lokator:JO94CK GPS: N 54`25'03" E 018`11'46"), gdzie pracuje do chwili obecnej. 2m antena typu GP dzięki uprzejmości firmy POLKOMTEL została zainstalowana na szczycie 50m masztu kratowego, która stoi na wysokości 212m n.p.m. co daje wysokość sumaryczną około 260m n.p.m. Przemiennik pracuje w takiej samej konfiguracji jak poprzednio, czyli:

  • czteroobwodowy filtr dupleksowy firmy RADIAL
  • w torze odbiorczym pracuje radio BOSH model KF163 przestrojony przez kol. Wojtka SP2CHY
  • w torze nadawczym pracuje radio Yaesu FT-2800 z mocą 7W
  • od 19-04-2009 r. przemiennik sterowany jest nowym fabrycznym sterownikiem zakupionym w Niemczech, (stary sterownik wykonany przez kol. Macieja SP2GPU przy wsparciu technicznym kolegi Darka SQ1DNJ z Kołobrzegu, został zdeinstalowany)
  • profesjonalny zasilacz 12V
  • 2m antena DIAMOND model X-510N
  • częstotliwość odbiorcza 145.650MHz
  • częstotliwość nadawcza 145.050 MHz
  • otwarcie przemiennika subtonem CTCSS 94,8Hz
  • beacon automatycznie nadaje znak SR2Z emisja CW co 10 minut

Materiał fotograficzny dotyczący naszego przemiennika SR2Z można zobaczyć w naszej Galeri Foto.

 

{backbutton}

Węzły packet-radio SR2BGA i SR2DGA

 W lipcu 2001 roku członkowie naszego klubu, a dokładnie kol. Tadeusz SP2LLQ zbudował i administrowałi gdyński węzłów pakiet radio SR2BGA i SR2DGA. Węzeł ten pracował do dnia 24.07.2007 roku. Z powodu malejącego zinteresowania, braku czasu oraz środków na konserwację i obsługę węzła packet radio SR2BGA został on definitywnie wyłączony. Nie planuje się też w najbliższym czasie uruchomienia węzła SR2DGA.

Bramka APRS

 W połowie maja 2005 w celach testowych uruchomiliśmy w klubie bramke Igate oraz DIGI regionalne APRS. Ponieważ w rejonie Trójmiasta dotychczas nie było stacji o stałym charakterze pracujacej 24h/7d fakt ten należało zmienić. Lokalizacja w klubie SP2ZIE nie jest najszczesliwszą jaka można sobie wyobrazic dla tego celu ze wzgledu na pracujacy wówczas z tej samej lokalizacji wezel PR na czestotliwosci oddalonej zaledwie o 150kHz od 144.800, ale wychodziliśmy z założenia, iż po okreśie testowym DIGI zostanie przeniesione w bardziej korzystną lokalizację.

Zaangażowanie sprzętowe w budowę bramki:

  • Laptop P200 z karta sieciowa
  • Program UI-View 32
  • Modem YAM
  • Radio reczne FTH-2010
  • Antena 5/8


 Obecnie (2013) DIGI APRS pracuje pod znakiem SP2ZIE-2. Digi pracuje w oparciu o radiotelefon Yaesu FTL-2007 (moc około 10W), TNC2C z wgranym UIDigi. Zamontowany został również reseter, który co 24 godziny resetuje DIGI by zapobiec ewentualnym "zwisom". W chwili obecnej DIGI wykorzystuje antenę X-300 zamontowaną na 8-metrowym maszczie, należy się jednak spodziewać drobnych zmian w umieszczeniu anteny, jako, że cenne miejsce na szczycie masztu może być potrzebne do instalacji innych anten.

Stacja SP2ZIE-2 obecna była przez wiele już lat w eterze zapewniając pokrycie centrum Gdyni zasięgiem APRS. Obecnie po powstaniu szeregu innych stacji APRS (w rozwój których członokowie klubu SP2ZIE byli również zaangażowani) znaczenie stacji SP2ZIE-2 nieco spadło, patrząc na mapy pokrycia okazuje się jednak, iż jest  jeszcze potrzebna.

W związku z planami uruchomienia stacji systemu SR0WX, staniemy pradopodobnie niedługo ponownie przed problemem wzajemnego zakłócenia się owych stacji, w związku z czym skuteczność stacji APRS może się obniżyć.


Przemienniki

Propagacja