• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Udział w zawodach

SP DX RTTY Contest 2015

Zachęceni wynikami poprzednich zawodów i w tym roku (2015) postanowiliśmy spróbować swoich sił w rywalizacji na falach eteru. Podobnie jak w roku poprzednim wybór padł na zawody SP DX RTTY Contest 2015. Mimo niezbyt rozbudowanych systemów antenowych, ponownie (jak w CQ WW RTTY 2014) na miejsce startu wybraliśmy nasz klub. Również zestaw urządzeń radiowych postanowiliśmy powielić (w końcu nie zmienia się mistrzowskiego składu  ;-), a w CQ WW RTTY 2014 uzyskanie II miejsca w Polsce nie jest bez znaczenia). Tak więc w dniu 25 kwietnia 2015 roku wystartowaliśmy w składzie: Robert  SQ2WHH, Jędrzej SQ2DK, Darek SP2HQY.

Używaliśmy radia Yeasu FT-950, wzmacniacza ELAN 202 (również z poprawionym systemem chłodzenia ;-), autorstwa Jędrzeja SQ2DK i Mateusza SQ6IUJ) oraz anten WINDOM (dla pasm 3,5 i 7 Mhz) i Cushcraft A4S (dla pasm 14, 21, 28 MHz). Do logowania wybraliśmy sprawdzony już program N1MM (autorstwa Thomasa Wagnera), tyle że tym razem w wersji N1MM Plus. Wystartowaliśmy w kategorii:  stacje polskie z wieloma operatorami (MO SP) z mocą do 100W (ustawienia nadajnika i wzmacniacza tak zostały skonfigurowane, że moc wyjściowa nie przekraczała 100W).

Stacja pracowała przez 24 godziny, co pozwoliło nam na nawiązanie 681 QSO (łączności) ze stacjami z 5 kontynentów.  Duża ilości łączności przełożyła się na mnożniki w ilości 205, co w sumie dało nam 4.190.000 punktów. Taka ilość punktów dawała nam szansę na zajęcie dobrego miejsca, na co liczyliśmy po zakończeniu zawodów.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że komisja zaliczyła nam 644 QSO i 94 mnożniki, co w sumie dało 3.715.100 punktów. Mimo sporej obniżki punktów udało nam się poprawić wynik z roku 2014 (IV miejsce w Polsce) i zająć III miejsce w Polsce wśród stacji MO SP.

Na podkreślenie zasługuje osiągnięcie najwyższego wśród stacji MO SP współczynnika bezbłędnie potwierdzonych łączności  (%QSO=94,71%) i to przy wykorzystaniu jednie mocy do 100W.

Zatem idzie nam coraz lepiej … czy to nasze ostatnie słowo w contestingu … czas pokaże … a zdjęcia z naszego startu znajdziecie w galerii.


Przemienniki

Propagacja