• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Aktywność terenowa

3Z2LJ Latarnia Jastarnia 2014

Nasze sierpniowe wypady latarniane stają się powoli nową świecką tradycją ;-).  W tym roku odwiedziliśmy kolejny brzegowy znak nawigacyjny jakim jest Latarnia Morska w Jastarni.

Latarnia Morska w Jastarni nie jest obiektem udostępnionym dla ruchu turystycznego, zatem za zgodą Urzędu Morskiego w Gdyni w dniach 15 i 16 sierpnia 2014 roku przeprowadziliśmy aktywność radiową w ramach International Lighthouse Lightship Weekend z Latarni Morskiej w Jastarni.

W aktywności wzięli udział Jędrzej SQ2DK, Darek SP2MGR, Robert SQ2WHH i Darek SP2HQY. Na miejscu mieliśmy możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem znaku nawigacyjnego na przestrzeni historii jak i w chwili obecnej.

 Stanowisko radiowe usytuowaliśmy u podnóża Latarni Morskiej, czym wzbudzaliśmy spore zainteresowanie turystów. Wykorzystane anteny drutowe KF typu Windom i Long wire oraz antena UKF X-300, a także radia Icom 706 MkIIG i Yaesu FT-7800 pozwoliły na przeprowadzenie kilkuset łączności. Kolejna aktywność radiowa w okolicach oznakowania nawigacyjnego utwierdziła nas w przekonaniu o bardzo trudnych warunkach propagacyjnych w rejonie półwyspu helskiego. Niewykluczone, iż sytuacja ta będzie przyczynkiem do dalszych badań propagacyjnych w kolejnym roku.

Bliższe informacje o aktywności można znaleźć również na stronie www.qrz.com, zaś zdjęcia z tej aktywności można obejrzeć w naszej galerii.


Przemienniki

Propagacja