• ARISS - Amateur Radio on the ISS

    ARISS - Amateur Radio on the ISS

    Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
  • Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
  • Śledzenie ruchu statków - AIS

    Śledzenie ruchu statków - AIS

    Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
  • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Amateur Radio on ISS (ARISS)

Planowany obiór ARISS TV – odsłona II

Po wykonaniu oświetlacza i zamontowaniu go na antenie offsetowej postanowiliśmy rozpocząć próby odbioru sygnałów w paśmie dedykowanym dla ARISS HamTV , czyli w paśmie 2,4 GHz. W tym celu antenę wyposażyliśmy w konwerter BT-480 produkcji Anhui Bowei Electronics Technology Co. Ltd., a następnie przenieśliśmy czaszę naszej anteny na nieduży maszt kratowy wraz z rotorem Az-El. Zdjęcia z naszych prac znajdziecie w galerii, a opis gdy klikniecie zakładkę więcej …

Czytaj dalej

Planowany odbiór ARISS TV

Pierwsze podejście do budowy oświetlacza LHCP 2,4GHz - z dmeobilowych resztek.

Materiały:

  • blacha Al 6mm, chromianowana (odzysk),
  • drut miedziany 3mm (odzysk z kabla energetycznego, srebrzony galwaniacznie),
  • teflon (Stara teflonowa deska kuchenna gr 10mm),
  • gniazdo N (odzysk),
  • folia Cu 0,05 - dopasowanie impedancji.

 Zamontujemy to w ognisku anteny offsetowej TRIAX TD110 i spróbujemy odebrac ARRIS TV. Część prac już za nami...

Więcej zdjęć w galerii.

Aktywność SSTV z ISS

W dniach 18 i 20 grudnia 2014 roku odbyła się pierwsza seria aktywności SSTV (Slow Scan Television) z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmiczna przeprowadzona pod znakiem RS0ISS. Seria ta składała się z dwunastu obrazów przygotowanych specjalnie z okazji 80-lecia urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia - Jurija A. Gagarina. Obrazy tej serii przedstawiają znaczki z J. A. Gagarinem z lat 1961-1991 wydane przez Pocztę ZSRR oraz z lat 2001-2011 wydane w Rosji.

Obrazy były nadawane na częstotliwości 145.800 FM z rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w najmłodszym trybie SSTV: PD 180. Tryb ten rozwinięty został przez Don’a Rotier’a i Paul’a Turner’a i pozwala w czasie 187.1s przesłać obraz o rozdzielczości 640x496 pikseli. Jest to znacznie wyższa rozdzielczość obrazu niż dla innych wcześniej popularnych trybów SSTV. Obrazy były nadawane przez zespół rosyjskich astronautów w odstępach 3 minut za pomocą  radiotelefonu Kenwood TM-D710 mocą około 5 W.

Jako sympatycy ISS przyłączyliśmy się do tej akcji, choć tym razem indywidulanie. Wynikiem działań Roberta SQ2WHH był odbiór kilku obrazów w dobrej jakości, które można podziwiać w naszej galerii. Na uwagę zasługuje używany doraźnie sprzęt stacji odbiorczej, gdzie wykorzystano antenę Windom FD-4 i radiotelefon Yaesu FT-2400. Zatem dla łączności kosmicznych nie są konieczne wielomilionowe nakłady ;-)

Oficjalnie odebrane obrazy z pokładu ISS można podziwiać i raportować na stronie: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php, zaś w przyszłości mają się pojawić kolejne transmisje nowych serii obrazów ze stacji RS0ISS.

SP2ZIE Team ponownie łączy się z ISS

Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE po raz kolejny umożliwił polskim dzieciom kontakt z astronautami znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). I tym razem w ramach programu ARISS przeprowadzono dwustronny kontakt z załogą ISS w czasie którego dzieci z Gdańska mogły zadawać pytania i usłyszały odpowiedzi bezpośrednio od jednego z astronautów przebywającego na pokładzie ISS. Z dziećmi rozmawiał Luca Parmitano astronauta włoskiego pochodzenia (również krótkofalowiec KF5KDP). Pytano go  m. in. o to jakie testy trzeba przejść, aby zostać jednym z nich. Wszystkie pytania znajdziecie pod tym linkiem.

Całe wydarzenie odbyło się w dniu 5.10.2013 roku na terenie obiektów Klubu Sportowego Gedania 1922 w Gdańsku.

Tym razem ze stacją kosmiczną połączono się poprzez telemost, tj. zestawienie łącza telefonicznego z wybraną stacją radioamatorską użyczającą swoich anten i sprzętu nadawczo – odbiorczego. Dla naszej łączności stacją przekaźnikową była stacja W6SRJ z Santa Rosa (Kalifornia, USA).  Stacja znajdująca się na ISS posługiwała się znakiem NA1SS.

Operatorem łączności był Jędrzej SQ2DK.

Pytania zadawali mali studenci Polskiej Akademii Dzieci w wieku od 6 do 15 lat, dla których zorganizowana przez nas łączność stanowi silny impuls rozwojowy i motywuje do jeszcze wydatniejszej pracy nad własnym pasjami naukowymi. Ważne jest bowiem przełamywanie barier mentalnych i kruszenie niewiary w swoje możliwości.

Najważniejsze to podążanie za swoimi marzeniami. „Róbcie to, co kochacie i co robicie najlepiej” – mówił do młodych uczestników łączności Luca Parmitano z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zapis łączności można znaleźć pod tym linkiem, zaś więcej zdjęć z kontaktu z ISS można znaleźć w naszej galerii.

Pozycja stacji ISS i transmisja na żywo


Transmisja TV ARISS Polska LIVE

Łączność ARISS z Dworu Artusa w mediach

{youtube}Ac6BQkzFSgg{/youtube}

 

 Powyższy materiał został przygotowany przez stację Twoja Telewizja Morska i wyemitowany 2 stycznia 2012 w skróconej formie w bloku informacyjnym pt. ,,Kosmonauci połączyli się z Gdańskiem''. 31.12.2011 na antenie Pierwszego Programu  Telewizji Polskiej  w ostatnich wiadomościach wieczornych 2011 roku została wyemitowana skrócona relacja z naszej łączności.

Powyższe, losowo wybane zdjęcia, to tylko niektóre z wykonanych podczas tego wydażenia. Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej fotorelacji z łączności oraz z poprzedzających ją przygotowań zrealizowanej przez Michała SP2XDM.

 Zapraszamy również do odsłuchania audycji z cyklu ,,Kawałek świata i herbata'' autorstwa Pana Włodzimierza Raszkiewicza, wyemitowanej 2 stycznia 2012 na antenie Radia Gdańsk. Audycja dostępna jest w wersji studyjnej i emisyjnej w postaci plików w formacie mp3. Istnieje również możliwość zapoznania się z trudnościami jakie stwarzała akustyka Dworu Artusa poprzez porównanie nagrań prosto z miksera z nagraniem z sali wykonanych przy użyciu cyfrowych rejestratorów Zoom H2 i H4n.

 Informacje na temat łączności pojawiły się równiez w prasie. Arykuły z ilustracjami ukazały się Dzienniku Bałtyckim i Gazecie Wyborczej - Trójmiasto z 2 stycznia 2012. Wycinki prasowe opublikujemy na naszej stronie jeśli uda się nam uzyskać zgodę wydawnictwa.

Transkrypcja sesji łączności ARISS 31.12.2011

Transkrypcja (przetłumaczona) sesji łączności ARISS :

 

Pytanie 1. Krzysztof: Czy to prawda, że w różnych miejscach stacji kosmicznej mogą tworzyć się niepożądane kolonie bakterii oraz grzybów? Czy są one przedmiotem badań NASA?

Odpowiedź 1. Daniel Burbank (astronauta): Dobre pytanie. Istnieją przypadki oraz pewne obszary, które wykorzystujemy jako miejsca przeznaczone do utrzymania czystości i higieny (na przykład aby wziąć codzienny prysznic). Są one podatne na rozwój bakterii i pleśni. Obecnie prowadzimy badania na ten temat.

2. Maciej: Czy obecnie na pokładzie ISS przeprowadza się eksperymenty związane ze wzrostem kryształów białkowych i jeśli tak, to czy różnią się one znacząco od kryształów wyhodowanych na Ziemi?

2. DB: Tak, prowadzimy w tej chwili taki eksperyment, który został zainstalowany w jednym z modułów, a zajmuje się nim mój kolega Oleg Kononenko. Badania dopiero się rozpoczęły, więc nie mogę jeszcze powiedzieć jak bardzo te kryształy różnią się od hodowanych na Ziemi. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć w ciągu kilku tygodni.

3. Krystian: Czy zajmujecie się na stacji przeprowadzeniem eksperymentu mającego na celu zbadanie możliwości przeprowadzenia procesów fermentacji [alkoholowej] w warunkach mikrograwitacji?

3. DB: Krystian, mówi Dan. Obecnie nie przeprowadzamy żadnych eksperymentów na stacji, które obejmowałyby procesy fermentacji w przestrzeni kosmicznej, ale to bardzo dobre pytanie – to coś, co powinniśmy zrobić.

4. Wiktoria: Czy pobyt na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może wywoływać problemy z układem krążenia członków załogi?

4. DB: Wiktoria, absolutnie tak. To jest coś, z czym musimy być ostrożni, ponieważ wszyscy tracimy płyny. Układ krążenia ma tendencję do walki z grawitacją, więc pompuje płyny w kierunku głowy. Reakcją naszego ciała jest więc próba zmniejszenia ilości płynów, przez co na ogół tracimy więcej płynów w wyniku naturalnych procesów, które sprawiają, że wykazujemy skłonność do nietolerancji ortostatycznej (trudności z utrzymaniem pionowej postawy) po powrocie na Ziemię. Bardzo dobre pytanie.

5. Grażyna: Czy astronauci mogą hodować na Stacji Kosmicznej swoją żywność? Czy takie postępowanie jest praktykowane?

5. DB: Grażyno, nie robiliśmy jeszcze tego. Przynajmniej nie w czasie trwania tej wyprawy. Rozmawialiśmy bardzo dużo na ten temat i rozważaliśmy zabranie nasion tutaj na górę, być może w ramach następnej ekspedycji lub jeszcze kolejnej. Możliwe, że będziemy w stanie to zrobić. Myślę jednak, że nie będzie to duża ilość oraz że... (zakłócenia przerywają łączność).

6. Leonard: Jakie możliwości daje brak grawitacji?

6. DB: Leonard, jedną z wielkich możliwości jakie daje brak grawitacji jest obserwowanie wzrostu kryształów białkowych. Możemy również przeprowadzić wiele badań z zakresu fizyki płynów, możemy także robić badania na temat fizyki procesów spalania. Procesy te w stanie nieważkości mogą być badane niezależnie od wpływu konwekcji (konwekcji wywołanej przez efekty grawitacyjne, takie jakie zachodzą na Ziemi), więc możemy się w ten sposób wiele dowiedzieć na temat podstawowych, naukowych procesów fizycznych.

7. Kacper: Jakie to uczucie przebywać w stanie nieważkości?

7. DB: Kacper, myślę, że pytanie, które zadałeś to: jakie to uczucie przebywać w stanie nieważkości? Jest to coś cudownego. To jeden z najlepszych aspektów przebywania w przestrzeni kosmicznej i jedna z rzeczy, które kocham najbardziej. Codziennie latamy niczym Superman. Budzimy się i lecimy do pracy. Podlatujemy do łazienki, podlatujemy do okna, podlatujemy do naszych eksperymentów. To coś absolutnie wspaniałego.

8. Józef: Jakie były kolejne etapy budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

8. DB: Myślę, że to Józef i pytanie, jakie padło to: jakie były kolejne etapy budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Cóż, większość z kompleksu ISS jest zmontowana już teraz. Zajęło nam to 10 lat i co najmniej 40 startów rakiet, aby dotrzeć do tego punktu. I zrobiliśmy to. Zrobiliśmy to wychodząc w skafandrach w przestrzeń kosmiczną, zrobiliśmy to wykorzystując robotyczne ramię, zainstalowane na promach kosmicznych, zrobiliśmy to także poprzez bezpośrednie wysłanie modułów z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiet Proton.

9. Monika: Czy podczas lotu kosmicznego astronautom towarzyszy taki sam ból uszu, jaki ja odczuwam w trakcie lotu samolotem?

9. DB: Moniko, też musimy sobie radzić z tym problemem, który związany jest z raptowną zmianą ciśnienia. Posiadamy w hełmie specjalną aparaturę, która pozwala nam na wyrównywanie ciśnienia. Podczas podróży samolotem sama możesz dokonać wyrównania ciśnienia poprzez zatknięcie swojego nosa oraz próbę wypchnięcia przez niego powietrza.

10. Michal: Czy marzyłeś w dzieciństwie o zostaniu astronautą?

(duże zakłócenia, zakończenie łączności)

Sylwestrowa rozmowa z ISS zakończona sukcesem!

ariss Udało się! Zaplanowana na 31.12.2011 łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną została nawiązana! Rozmawialiśmy z astronautami ok. 12 minut.  Pierwszy sygnał odebraliśmy kiedy ISS znajdowała się nad Atlantykiem, łączność została zakończona, gdy stacja przemieściła się nad Morze Kaspijskie.

 Sylwester w tym roku był dla nas bardzo intensywny. Wcześnie rano, kiedy jeszcze Dwór Artusa był zamknięty dla zwiedzających my dokonywaliśmy ostatnich instalacji. Gośćmi w Muzeum byliśmy tak naprawdę  już od kilku dni podczas których znosiliśmy sprzęt, zamontowaliśmy antenę, ustawialiśmy rzutniki, ekrany itp. Trzeba dodać, że pracownicy Muzeum wykazali się tu wielką cierpliwością i zrozumieniem dla naszych działań.

 Plan dnia był ściśle ustalony. Już od godz. 14.00 zaczęli schodzić się do Dworu pierwsi goście i uczestnicy. Na godz. 14.15 wyznaczyliśmy próbę generalną. Ustawieni w kolejce uczniowie i studenci po kolei zadawali swoje pytania. O godz. 15.00 po krótkim przywitaniu gości przez Aleksandrę Sójko i Dariusza Mankiewicza SP2HQY prezesa naszego klubu zaczęliśmy wywoływać stację.

 Oscar Rome 4 India Siera, Siera this is Sierra Papa 2 Zulu India Echo you copy? .- mówił Jędrzej Marsz SQ2DK główny operator radiostacji. Po kilku próbach rozległ się głos astronauty, który odpowiedział na nasz sygnał.  Na sali rozległ się głos zachwytu, że oto słychać prawdziwie głos z kosmosu!

 Przywitaliśmy astronautów słowami: Witaj Dan. Dobrze Cię słyszeć! Jesteśmy licznie zgromadzeni w gdańskim Dworze Artusa, gdzie wspólnie celebrujemy  ostatnie dni roku Jana Heweliusza. Czy jesteś gotowy na nasze pytania?

 W trakcie łączności wystąpiły niewielkie trudności. Z powodu silnych lokalnych zakłóceń (QRM) musieliśmy kilkakrotnie zmieniać kanał, niektóre pytania musiały być przez to powtórzone kilka razy, bo astronauta nie był w stanie ich usłyszeć. Jednak dzięki niezwykle sprawnej obsłudze sprzętu przez Jędrzeja nie traciliśmy cennych minut i udało się zadać ok. 12 pytań.

 Astronauta z którym rozmawialiśmy- Dan ….. był w dobrym humorze. Na nasze pytania odpowiadał z polotem i uśmiechem. Krystian Górski SQ2KL, członek naszego klubu, zapytał o to czy na stacji kosmicznej prowadzone są eksperymenty z fermentacją drożdży. Dan wyczuł aluzję w pytaniu i odpowiedział, że nie, ale z pewnością warto się nad tym zastanowić. Padło również pytanie o to jak astronauci czują się w stanie nieważkości. Dan odpowiedział: codziennie czuję się jak Superman, po prostu dolatuję do pracy zamiast do niej chodzić.

 Po zakończonej rozmowie na sali rozległy się gromkie oklaski. Nadszedł czas na gratulacje, wywiady do mediów i słowa podziękowań.

 Odpowiedzi astronauty były  słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800MHz. Z tego co nam wiadomo kilka osób słuchało nas na żywo. Krótkofalowcy odbiór określili jako dobry

 Realizacja łączności w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska to wyczyn organizacyjny. Poziom trudności był o rząd wielkości od typowej łączności ARISS. Konfiguracja radiostacji podstawowej i zapasowych daleko odbiega od typowej konfiguracji. Cześć rozwiązań zostało wykorzystanych po raz pierwszy w łączności ARISS. O szczegółach technicznych tej fascynującej ekspedycji w następnym artykule.

Życzenia noworoczne przesłane prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

Ostatniego dnia tego roku o godz. 15.00 grupa krótkofalowców z Gdańska zrzeszonych przy Pomorskim Oddziale Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Morskiego Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE Akademii Morskiej w Gdyni dzięki współpracy z NASA i organizacją ARISS nawiąże łączność z przelatującą nad Trójmiastem Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Na jej pokładzie znajduje się amatorska radiostacja zaś samą łączność przeprowadza się przy wykorzystaniu częstotliwości przysługujących krótkofalowcom.

Łączność z astronautą jest to eksperyment edukacyjny polegający na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państwami uczestniczącymi w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do ambitnej młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych. Ogłosiliśmy dla nich konkurs na ułożenie pytania do astronautów, w którym nagrodą była możliwość zadania swojego pytania astronaucie osobiście podczas naszej łączności – mówi Krystian Górski koordynator łączności ARISS-Heweliusz. 

Przeprowadzenie łączności jest możliwe dzięki udanej współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska,  portalu Kosmonauta.net oraz społecznością krótkofalowców z Trójmiasta. Rozmowę będzie można obejrzeć na żywo na dedykowanym serwisie ARISS- POLSKA TV.

Z racji tego, że łączność ze stacją kosmiczną będzie realizowana w sposób bezpośredni, przy wykorzystaniu częstotliwości krótkofalarskich, odpowiedzi astronauty będą słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800MHz. Zachęcamy do nasłuchów!

Dodatkowo rozmowa będzie retransmitowana przez: przekaźniki krótkofalarskiej sieci EchoLink, lokalne analogowe przemienniki krótkofalarskie oraz przez najnowszy przemiennik klubu SP2ZIE - przemiennik systemu DSTAR (najnowocześniejszego i najbardziej zaawansowanego systemu łączności cyfrowej radioamatorów)

Termin grudniowy łączności ARISS, a więc przypadający na ostatnie dni roku został wybrany głównie ze względu na kończące się uroczystości obchodów roku Jana Heweliusza, jednego z najwybitniejszych astronomów Polski. Z tego względu łączność z astronautą przebywającym na pokładzie Stacji stanowić ma w pewnym sensie ukoronowanie tychże obchodów oraz wyróżnienie dla Gdańska, będącego jednym z najważniejszych miast  polskiej kultury i nauki.

Konkretny dzień i konkretna godzina została określona przez osoby  pracujące w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i zajmujące się  planowaniem działań astronautów. Oczywiście przed zatwierdzeniem terminu konieczne stało się jego zweryfikowanie względem istniejącego  harmonogramu prac załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - z tego względu wcześniejsze terminy musiały zostać odrzucone. W tym czasie  bowiem, astronauci będą prowadzić inne zajęcia związane z  funkcjonowaniem kompleksu orbitalnego.

 

 

ARISS - Pierwszy kontakt radiowy z ISS w Polsce

logo_ariss_150 

Dnia 6 października 2004 roku o godzinie 13.57 czasu lokalnego przeprowadzono pierwszą w Polsce radioamatorską łączność radiową z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Było to ukoronowanie ponaddwuletnich przygotowań ekipy Morskiego Klubu Łączności "Szkuner" SP2ZIE i Koła Naukowego Radioelektroniki przy Akademii Morskiej w Gdyni.
 Łączność była realizowana w ramach edukacyjnego programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station), który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do ambitnej młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

 Zaangażowanie sprzętowe do łączności w ramach programu ARISS:

  • 5m maszt kratowy zakupiony w firmie Delta z Pozńania
  • na wierzchołku tego masztu został zainstalowany rotor azymut-elewacja firmy Spid Elektronik
  • dwie 11-elementowe krzyżowe anteny Yagi na pasmo 2m, wykonane przez Edwarda SP9WZB (anteny te mają parametry porównywalne z antenami A14820T Cushcrafta)
  • transiwer firmy Yaesu FT-845 jako radio podstawowe
  • dwie 11-elementowe krzyżowe anteny Yagi na pasmo 2m, wykonane przez Edwarda SP9WZB (anteny te mają parametry porównywalne z antenami A14820T Cushcrafta).
  • transceiver podstawowy firmy Yaesu FT-847, moc 50 Watów
  • transceiver zapasowy firmy Yeasu FT-2800, moc 65 Watów + antena 1/4 GP na 2m
  • notebook z zainstalowanym programem ORBITRON autorstwa Sebastiana Stoff do sterowania rotorem
  • zasilacz awaryjny UPS
  • serwer do transmisji wideo udostępnił nam Urząd Miasta Rumi
  • łącze internetowe o przepustowości 100mbps otrzymaliśmy od Katedry Systemów Informacyjnych Akademii Morskiej i Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

 


Przemienniki

Propagacja