• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Aktywność terenowa

3Z2LH Latarnia Hel 2013

W dniach 17-18 sierpnia 2013 roku „popełniliśmy” kolejną aktywność radiową z Latarni Morskiej HEL. Tym razem pod znakiem 3Z2LH obchodziliśmy Międzynarodowy Weekend Latarniany,  jak i Święto Latarnika. Aktywność radiową w barwach klubu przeprowadzili  : Darek SP2HQY, Maciej SP2GPU, Robert SQ2WHH i Wojtek SP2ALT. Wyprawa zaczęła się w sobotę 17 sierpnia 2013 o 6:00 w Rumi, gdzie nastąpiła zbiórka i przepakowanie sprzętu do jednego samochodu. Droga na Hel przebiegła bez problemów i o 7:30 ekipa dotarła do Latarni.  Na miejscu natychmiast zabraliśmy się za rozwieszanie anten. Na początek dipol dwupasmowy dla pasm 3,5 i 7 MHz. Potem wędrówka na szczyt Latarni (SQ2WHH i SP2ALT) by zawiesić dipol na pasmo 3,5 MHz jako sloper (super widoki z galerii). Na koniec dipol ma pasmo 14MHz i antena X-200 na zakres 2m i 70cm. Podłączenie urządzeń i ustawienie dachu nad głową. Po  godzinie 10 stanowisko było gotowe do pracy, jednakże warunki propagacyjne nie sprzyjały i początek nie był rewelacyjny. Zasadnicza praca zaczęła się więc po południu, gdzie okazjonalnie wzięliśmy udział w zawodach Kamykowe Wici. Największy ruch w eterze odnotowano dopiero wieczorem, jednakże wraz z upływem czasu warunki propagacyjne pogarszały się i dopiero w godzinach porannych znów pasma ożyły. Aktywność radiowa została zakończona o godz. 10.

 

 Doba pracy przyniosła nam blisko pół tysiąca łączności, które zostaną potwierdzone okolicznościową kartą QSL wydaną specjalnie dla stacji 3Z2LH. Bliższe informacje o aktywności można znaleźć również na stronie www.qrz.com, zaś zdjęcia z tej aktywności można obejrzeć w naszej galerii.


Przemienniki

Propagacja