• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Amateur Radio on ISS (ARISS)

SP2ZIE Team ponownie łączy się z ISS

Morski Klub Łączności SZKUNER SP2ZIE po raz kolejny umożliwił polskim dzieciom kontakt z astronautami znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). I tym razem w ramach programu ARISS przeprowadzono dwustronny kontakt z załogą ISS w czasie którego dzieci z Gdańska mogły zadawać pytania i usłyszały odpowiedzi bezpośrednio od jednego z astronautów przebywającego na pokładzie ISS. Z dziećmi rozmawiał Luca Parmitano astronauta włoskiego pochodzenia (również krótkofalowiec KF5KDP). Pytano go  m. in. o to jakie testy trzeba przejść, aby zostać jednym z nich. Wszystkie pytania znajdziecie pod tym linkiem.

Całe wydarzenie odbyło się w dniu 5.10.2013 roku na terenie obiektów Klubu Sportowego Gedania 1922 w Gdańsku.

Tym razem ze stacją kosmiczną połączono się poprzez telemost, tj. zestawienie łącza telefonicznego z wybraną stacją radioamatorską użyczającą swoich anten i sprzętu nadawczo – odbiorczego. Dla naszej łączności stacją przekaźnikową była stacja W6SRJ z Santa Rosa (Kalifornia, USA).  Stacja znajdująca się na ISS posługiwała się znakiem NA1SS.

Operatorem łączności był Jędrzej SQ2DK.

Pytania zadawali mali studenci Polskiej Akademii Dzieci w wieku od 6 do 15 lat, dla których zorganizowana przez nas łączność stanowi silny impuls rozwojowy i motywuje do jeszcze wydatniejszej pracy nad własnym pasjami naukowymi. Ważne jest bowiem przełamywanie barier mentalnych i kruszenie niewiary w swoje możliwości.

Najważniejsze to podążanie za swoimi marzeniami. „Róbcie to, co kochacie i co robicie najlepiej” – mówił do młodych uczestników łączności Luca Parmitano z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

ARISS_2013-16
ARISS_2013-16 ARISS_2013-16
ARISS_2013-2
ARISS_2013-2 ARISS_2013-2
ARISS_2013-14
ARISS_2013-14 ARISS_2013-14
ARISS_2013-11
ARISS_2013-11 ARISS_2013-11
ARISS_2013-5
ARISS_2013-5 ARISS_2013-5

Zapis łączności można znaleźć pod tym linkiem, zaś więcej zdjęć z kontaktu z ISS można znaleźć w naszej galerii.


Przemienniki

Propagacja