• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Amateur Radio on ISS (ARISS)

Aktywność SSTV z ISS

W dniach 18 i 20 grudnia 2014 roku odbyła się pierwsza seria aktywności SSTV (Slow Scan Television) z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmiczna przeprowadzona pod znakiem RS0ISS. Seria ta składała się z dwunastu obrazów przygotowanych specjalnie z okazji 80-lecia urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia - Jurija A. Gagarina. Obrazy tej serii przedstawiają znaczki z J. A. Gagarinem z lat 1961-1991 wydane przez Pocztę ZSRR oraz z lat 2001-2011 wydane w Rosji.

Obrazy były nadawane na częstotliwości 145.800 FM z rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w najmłodszym trybie SSTV: PD 180. Tryb ten rozwinięty został przez Don’a Rotier’a i Paul’a Turner’a i pozwala w czasie 187.1s przesłać obraz o rozdzielczości 640x496 pikseli. Jest to znacznie wyższa rozdzielczość obrazu niż dla innych wcześniej popularnych trybów SSTV. Obrazy były nadawane przez zespół rosyjskich astronautów w odstępach 3 minut za pomocą  radiotelefonu Kenwood TM-D710 mocą około 5 W.

Jako sympatycy ISS przyłączyliśmy się do tej akcji, choć tym razem indywidulanie. Wynikiem działań Roberta SQ2WHH był odbiór kilku obrazów w dobrej jakości, które można podziwiać w naszej galerii. Na uwagę zasługuje używany doraźnie sprzęt stacji odbiorczej, gdzie wykorzystano antenę Windom FD-4 i radiotelefon Yaesu FT-2400. Zatem dla łączności kosmicznych nie są konieczne wielomilionowe nakłady ;-)

Oficjalnie odebrane obrazy z pokładu ISS można podziwiać i raportować na stronie: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php, zaś w przyszłości mają się pojawić kolejne transmisje nowych serii obrazów ze stacji RS0ISS.


Przemienniki

Propagacja