• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Aktywność terenowa

3Z2LS Latarnia Morska STILO 2017

Tegoroczne lato nie zachęcało do jakichkolwiek aktywności terenowych. Obfite opady deszczu oraz stosunkowo niskie temperatury nie skłaniały do snucia wyjazdowych planów. Jednak SP2ZIE Team postanowił nie poddawać się i zaplanowaliśmy kolejną wyprawę, aby kontynuować badania propagacyjne w rejonie znaków nawigacyjnych. W tym roku pod lupę a właściwie pod antenę wzięliśmy Latarnię Morską w Stilo.

ss854960_small
ss854960_small ss854960_small
ss854992_small
ss854992_small ss854992_small
ss854983_small
ss854983_small ss854983_small
ss854952_small
ss854952_small ss854952_small
ss854958_small
ss854958_small ss854958_small

 Podobnie jak w latach poprzednich uzyskaliśmy stosowną zgodę Urzędu Morskiego, pozwolenie radiowe o znaku 3Z2LS, a nawet przepustki nadleśnictwa, gdyż dojazd do latarni był możliwy jedynie przez tereny leśne objęte całkowitym zakazem wjazdu. Znów sięgnęliśmy po sprawdzony zestaw sprzętowy FT-1000, antena Windom i dipole na wyższe pasma. Na UKF-ie używaliśmy x-510 i radiotelefonów ręcznych. Jednakże tegoroczna wyprawa cechowała się nową jakością bowiem oprócz zaprawionego w bojach latarnianych Teamu w składzie Ida SQ2OTS, Robert SQ2WHH, Darek SP2MGR, Darek SP2HQY, Arek SP2AS i Wojtek SP2ALT w wyprawie wzięli udział młodzi nasłuchowcy (SWL) Agata, Kacper, Natalia i Janek. Młoda kadra została na tyle zmobilizowana, że najmłodszy uczestnik wyprawy Agata l.9 przeprowadziła swoją pierwszą wżyciu łączność radiową otrzymując na tę okoliczność stosowny certyfikat ? Wracając do aspektów badawczych należy stwierdzić, iż obiekty znaków nawigacyjnych zostały wyposażone w nowe lampy oświetlenia zewnętrznego wykonane w technologii led, które po uruchomieniu w porze zmierzchu podnosiły poziom zakłóceń do wartości uniemożliwiającej jakikolwiek odbiór sygnałów w zakresie częstotliwości fal krótkich. W pasmach UKF nie zaobserwowano podwyższonych poziomów zakłóceń. Powyższe prowadzi do wniosku, iż wyposażenie znaków nawigacyjnych powinno być lepiej dobierane pod względem zabezpieczeń EMC. Licząc, iż w przyszłym roku uda nam się kontynuować nasze badania zapraszamy do obejrzenia galerii.


Przemienniki

Propagacja