• ARISS - Amateur Radio on the ISS

    ARISS - Amateur Radio on the ISS

    Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
  • Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Łączność satelitarna w SP2ZIE

    Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
  • Śledzenie ruchu statków - AIS

    Śledzenie ruchu statków - AIS

    Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
  • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

    Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Kontroler stacji

Zgodnie z założeniami, stacja naziemna SP2ZIE ma posiadać przedwzmacniacz antenowy (LNA) wraz z filtrem pasmowym umieszczone przy samej antenie. Wymusza to przełączanie nadawanie / odbiór, gdyż moc nadajnika może zniszczyć przedwzmacniacz. Zdecydowano się też na zastosowanie oddzielnego toru kablowego (kabli koncentrycznych) nadawczego oraz odbiorczego.

 kontroler top 1

Czytaj dalej

Budowa dipleksera 2m / 70cm

Diplekser jest urządzeniem umożliwiającym podłączenie dwu anten z różnych pasm do jednego odbiornika / nadajnika, bądź też na odwrót – dwu nadajników / odbiorników do jednej (wielopasmowej) anteny. Jest to urządzenie pasywne, składające się z dwu filtrów – dolnoprzepustowego oraz górnoprzepustowego z jednym wspólnym wejściem / wyjściem.

 

diplekser

Czytaj dalej

Konstrukcja masztu balastowego

Jednym z założeń projektu było skonstruowanie zapasowej stacji, którą można będzie wywieźć w praktycznie dowolne miejsce i zainstalować w terenie.

Największym elementem takiej stacji jest maszt, który stanowi fizyczny „kręgosłup” stacji. Z racji wymogu mobilności, maszt taki nie może być na stałe związany z podłożem ani z konstrukcją budynku.

Czytaj dalej

Przekaźniki koncentryczne

W praktyce radiowej często zachodzi potrzeba przełączania sygnałów wysokiej częstotliwości. O ile dla sygnałów o niewielkiej amplitudzie można bez trudu to zadanie realizować za pomocą układów elektronicznych (scalone przełączniki w.cz., diody pin itp.) o tyle w wypadku przełączania nadawanie-odbiór, gdzie przełączane sygnały mogą się różnić o nawet 200dB trudno to wykonać w oparciu o przełączniki elektroniczne. W takich przypadkach często stosuje się przekaźniki mechaniczne, gdzie za pomocą elektromagnesu przełączane są styki mechaniczne. Dla stosunkowo niewielkich częstotliwości można stosować tradycyjne przekaźniki, dla wysokich częstotliwości nie zdają one jednak egzaminu. Dla przekaźnika pracującego z sygnałami wysokiej częstotliwości należy wsiąść pod uwagę kilka parametrów a wśród nich: impedancję falową (Zo), tłumienie przenoszenia (Ap), izolacje między portami (tłumienie przesłuchu) (Ai) oraz maksymalną przenoszoną moc dla określonej częstotliwości (Pmax). Z dodatkowych parametrów można wymienić: rodzaj zastosowanych złącz w.cz., napięcie i prąd cewki oraz szybkość przełączania.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2

Strefa klubowicza

Online

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

Przemienniki

Propagacja