• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Udział w zawodach

SP DX RTTY Contest 2020

Mimo pandemicznego czasu… a może właśnie z jego powodu po 2 latach przerwy postanowiliśmy wystartować w kolejnych zawodach SP DX RTTY Contest 2020. Korzystając ze sprawdzonych rozwiązań (radio FT-950, wzmacniacz Ameritron, soft N1MM) oraz lokalizacji zapewniającej bezpieczeństwo septyczne (QTH Gołubie Kaszubskie), a także anteny typu HexBeam, Vertical GAP Tytan DX oraz dipole na niskie pasma wystartowaliśmy w okrojonym składzie. Warunki propagacyjne nie były euforyczne, choć pozwoliły nam na 418 łączności (QSO) z 138 krajami na 6 kontynentach. Dzięki temu znów zajęliśmy…. I miejsce (!!!) w kategorii MOSP (stacje polskie z wieloma operatorami).

 

Po raz kolejny osiągnęliśmy dobry wynik (1.850.580 punktów), choć okres pandemiczny nie zachęcał do startów, szczególnie stacji z wieloma operatorami. Mimo to doświadczenie operatorów (Roberta SP2WHH i Darka SP2HQY) pozwoliło na efektywne wykorzystanie czasu pracy stacji oraz wyłowienie mnożników, co przyczyniło się do wysokiej zdobyczy punktowej. Również przyjęte rozwiązania sprzętowe po raz kolejny potwierdziły zasadność użycia wzmacniacza mocy wysterowanego nadajnikiem o ograniczonej mocy, co przyczyniało się do dobrej słyszalności naszych sygnałów na wszystkich kontynentach. Mamy nadzieje, że okres pandemii szybko minie i w kolejnych latach uda nam się wystartować z równie dobrym skutkiem.

 


Przemienniki

Propagacja