Bramka APRS

Bramka APRS

Napisane przez Michał Lewczuk, SP2XDM, .

 W połowie maja 2005 w celach testowych uruchomiliśmy w klubie bramke Igate oraz DIGI regionalne APRS. Ponieważ w rejonie Trójmiasta dotychczas nie było stacji o stałym charakterze pracujacej 24h/7d fakt ten należało zmienić. Lokalizacja w klubie SP2ZIE nie jest najszczesliwszą jaka można sobie wyobrazic dla tego celu ze wzgledu na pracujacy wówczas z tej samej lokalizacji wezel PR na czestotliwosci oddalonej zaledwie o 150kHz od 144.800, ale wychodziliśmy z założenia, iż po okreśie testowym DIGI zostanie przeniesione w bardziej korzystną lokalizację.

Zaangażowanie sprzętowe w budowę bramki:


 Obecnie (2013) DIGI APRS pracuje pod znakiem SP2ZIE-2. Digi pracuje w oparciu o radiotelefon Yaesu FTL-2007 (moc około 10W), TNC2C z wgranym UIDigi. Zamontowany został również reseter, który co 24 godziny resetuje DIGI by zapobiec ewentualnym "zwisom". W chwili obecnej DIGI wykorzystuje antenę X-300 zamontowaną na 8-metrowym maszczie, należy się jednak spodziewać drobnych zmian w umieszczeniu anteny, jako, że cenne miejsce na szczycie masztu może być potrzebne do instalacji innych anten.

Stacja SP2ZIE-2 obecna była przez wiele już lat w eterze zapewniając pokrycie centrum Gdyni zasięgiem APRS. Obecnie po powstaniu szeregu innych stacji APRS (w rozwój których członokowie klubu SP2ZIE byli również zaangażowani) znaczenie stacji SP2ZIE-2 nieco spadło, patrząc na mapy pokrycia okazuje się jednak, iż jest  jeszcze potrzebna.

W związku z planami uruchomienia stacji systemu SR0WX, staniemy pradopodobnie niedługo ponownie przed problemem wzajemnego zakłócenia się owych stacji, w związku z czym skuteczność stacji APRS może się obniżyć.

Drukuj