• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Aktywność terenowa

Członkowie klubu SP2ZIE wzięli udział w ćwiczeniach antykryzysowych w Gniewinie

24 września 2011 roku w Gniewinie, w godzinach 11-16  odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Przeprowadzenie ćwiczeń miało na celu sprawdzenie przygotowania, gotowości poszczególnych służb i ich reakcji w przypadku równoczesnego zaistnienia niebezpiecznych zdarzeń na kilku obiektach użyteczności publicznej, które mogą być zaangażowane w tworzenie zaplecza socjalnego mistrzostw Europy w piłce nożnej – Euro 2012.

 

W ćwiczeniach udział wzięły następujące formacje i organizacje:

Organizatorzy:

 • Starosta wejherowski, Pan Józef Reszke,
 • Wójt gminy Gniewino, Pan Zbigniew Walczak.

Koordynatorzy:

Uczestnicy:

W trakcie ćwiczeń zasymulowano jednoczesne wystąpienie następujących zdarzeń:

 • Pożar na statku wycieczkowym Nadolanin płynącym po jeziorze Żarnowieckim, w wyniku którego ginie człowiek.
 • Pożar hali sportowej w Gniewinie.
 • Ujawnienie podejrzanego bagażu, postawionego w jednym z pokoi hotelu Mistral Sport w Gniewinie.

PZK zostało zaproszone do udziału w ćwiczeniach jako obserwator oraz organizator łączności zapasowej. Z naszej strony w ćwiczeniach udział wzięli: Rafał SQ2IHP, Maciej SP2GPU, Daniel SQ4AFR i Michał SP2XDM. Zainstalowaliśmy we wskazanym miejscu radiostację krótkofalową, stację monitorowania pozycji APRS a także radiostację UKF. Wszyscy uczestnicy byli wyposażeni w radiotelefony noszone gotowe do pracy w zarówno w FM jak i w systemie cyfrowej łączności D-STAR. Zapewniliśmy łączność pomiędzy poszczególnymi miejscami wystąpienia zdarzeń kryzysowych a głównym punktem łączności wyposażonym w stację krótkofalową.

Zainteresowanie uczestnictwem PZK w ćwiczeniach wykazał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie, za co dziękujemy. Mieliśmy okazje zobaczyć w akcji profesjonalne służby i docenić pracę wolontariatu, jak również zaprezentować nasze możliwości.

Zdjęcia z akcji ewakuacji hotelu, a także zebrania podsumowującego ćwiczenia można zobaczyć poniżej. Zdjęcia z akcji na przystani jeziora Żarnowieckiego i akcji gaśniczej hali sportowej – na stronie Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Ćwiczenia zakończyły się zebraniem w sali kinowej GOTIiS, gdzie przedstawiciele każdej z uczestniczących w akcji formacji przedstawili swoje uwagi i spostrzeżenia.

Warto przy okazji nadmienić, iż PZK otrzymało zaproszenie do udziału w konferencji "Wolontariat w bezpieczeństwie powiatu wejherowskiego", która ma odbyć się 21 października 2011 roku w gmachu starostwa powiatowego w Wejherowie.

Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii.


Przemienniki

Propagacja